96/5/30
تعداد نظرات:0
09:34
شماره مطلب:139653028525
-A A +A
معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش ایلام :

شناسایی 426 دانش آموز بازمانده از تحصیل در استان ایلام

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش ایلام با اشاره به شناسایی 426 دانش آموز بازمانده از تحصیل در این استان از فعالیت مراکز رفع اختلالات یادگیری برای دانش آموزان با هدف پیشگیری از بازماندگی از تحصیل آنها خبر داد.

به گزارش ایلام بیست، "مهرانگیز جلیلیان" معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش ایلام، افزود: این مراکز به تعداد 6 مورد در شهرستان های ایوان، ملکشاهی، دهلران، آبدانان، دره شهر و ایلام قرار داشته و پوشش تمامی شهرستان های استان در دستور کار این سازمان قرار دارد.
وی ادامه داد: در صورتیکه دانش آموزی با هوش عادی در برخی دروس اختلال یادگیری داشته باشد، می توانند با مراجعه به این مراکز و کمک کارشناسان متخصص مشکل یادگیری آنها درمان و رفع شود.
معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش ایلام با بیان اینکه این مراکز با هدف جلوگیری از ترک تحصیل دانش آموزان راه اندازی شده اند، گفت: این سازمان سعی دارد با اجرای طرح های مختلف از ترک تحصیل دانش آموزان و بازماندگی از تحصیل آنها جلوگیری کند.
جلیلیان افزایش تعداد مدارس در مناطق دوردست و عشایری استان را از دیگر راهکارهای این سازمان برای افزایش پوشش تحصیلی دانش آموزان ایلامی عنوان کرد و افزود: طی سال تحصیلی گذشته 10 مدرسه جدید در این مناطق و برای زیر پنج دانش آموز ایجاد شده است.
وی نرخ پوشش تحصیلی مقطع ابتدایی این استان را 99.6 درصد با اتباع عراقی عنوان کرد و گفت: افزایش مدارس دوردست و مراکز اختلالات یادگیری همگی برای ارتقای پوشش تحصیلی دانش آموزان در این استان است.
معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش استان ایلام یادآور شد: مهمترین راهکار برای جلوگیری از بازماندگی تحصیل دانش آموزان تلاش برای جذب در پایه اول است که موجب می شود امکان ترک تحصیل در سایر مقاطع بطور چشمگیری کاهش یابد.

* فعالیت 13 مدرسه ابتدایی در ایلام با کمتر از 2 دانش آموز

معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش استان ایلام با اشاره به فعالیت مدارس ابتدایی مناطق روستایی و عشایری این استان گفت: 13 مدرسه ابتدایی این استان با کمتر از 2 دانش آموز فعالیت دارد.
وی افزود: از این تعداد سه مدرسه با یک دانش آموز در مناطق دور افتاده و محروم شهرستان ایوان و 10 مدرسه نیز با 2 دانش آموز در مناطق دورافتاده شهرستان های سیروان، ایلام، دره شهر، مهران، آبدانان، موسیان و چوار فعالیت دارند.
وی ادامه داد: همچنین 107 مدرسه دیگر در مناطق روستایی و عشایری دورافتاده این استان کمتر از پنج نفر دانش آموز دارند.
معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش استان ایلام جذب دانش آموزان و جلوگیری از بازماندگی تحصیل آنها را در دستور کار این سازمان دانست و اضافه کرد: اگرچه پوشش تحصیلی مقطع ابتدایی این استان در سال تحصیلی گذشته 99.6 درصد بوده ولی این میزان در پایه اول ابتدایی 99.88 درصد بوده است.

*** انعقاد تفاهم نامه ها برای جلوگیری از بازماندگی از تحصیل در ایلام

وی گفت: با توجه به اینکه دانش آموزان بازمانده از تحصیل ممکن است در مناطق کور و دورافتاده باشند، با امور عشایری استان تفاهم نامه ای منعقد شده تا که در صورت اطلاع از این افراد آنها را به آموزش و پرورش معرفی کنند.
جلیلیان همچنین از انعقاد تفاهم نامه همکاری با نهادهای حمایتی در جهت جلوگیری از بازماندگی تحصیل دانش آموزان خبر داد و افزود: این اداره کل در سال تحصیلی گذشته به منظور شناسایی دانش آموزان بازمانده از تحصیل با بهزیستی، کمیته امداد و امور عشایری تفاهم نامه ای منعقد کرده است.
جلیلیان ادامه داد: بر اساس این تفاهم نامه این نهادها مکلف به معرفی جامعه هدف بیسواد به آموزش و پرورش در جهت زیر پوشش قرار گرفتن آنها در زمینه تعلیم و تربیت شده اند.
وی برقراری سیستم تشویق با پرداخت اضافه کاری ویژه برای معلمان برای جذب دانش آموزان بازمانده از تحصیل را از دیگر راهکارهای این سازمان برای جذب حداکثری دانش آموزان بازمانده از تحصیل برشمرد.
وی تاکید کرد: این سازمان در صدد است با شناسایی افراد بیسواد در کاهش نرخ بیسوادی استان تلاش و به افزایش سطح پوشش تحصیلی در استان کمک کند.

* شناسایی و جذب 426 دانش آموز بازمانده از تحصیل ایلامی

معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش ایلام از شناسایی و جذب 426 دانش آموز بازمانده از تحصیل در سال تحصیلی گذشته در استان خبر داد و گفت: این دانش آموزان بیشتر دختران لازم تعلیم هستند که در راستای اجرای عدالت آموزشی و جذب دانش آموزان مناطق محروم و روستایی شناسایی و جذب آموزش شده اند.
وی یادآور شد: این دانش آموزان در مناطق مختلف استان به دلایل مختلف مانند داشتن بیماری های سخت ، معلولیت، بد سرپرستی و ... از تحصیل بازمانده بودند.
معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش ایلام با بیان اینکه عمده این دانش آموزان وارد مدارس عادی شده اند، گفت: دانش آموزانی که دیر هنگام و در میانه های سال تحصیلی شناسایی می شوند با تشکیل کلاس های فوق برنامه از بازماندگی از تحصیل آنان جلوگیری می شود.
100 هزار دانش آموز ایلامی سال تحصیلی گذشته در بیش از یک هزار و 300 فضای آموزشی و مدارس استان به تحصیل اشتغال داشتند.

انتهای پیام/ق

افزودن نظر جدید

انتشار دیدگاه به معنای تایید آن نیست . نظرات توهین آمیز منتشر نمی شود .
Image CAPTCHA
لطفا کاراکترهای تصویر را در کادر بالا وارد نمایید.