96/6/22
تعداد نظرات:0
09:11
شماره مطلب:139662229030
-A A +A
گزارش؛

نمایشگاه پاییزه ایلام/ نمایانگر جای خالی اقلام مطلوب دانش آموزان

وزش نسیم خنک و برگ های زردی که یکی یکی از درختان فرو می افتد همراه رقص قاصدک ها خبر آمدن پاییز و بازگشایی دوباره مدرسه و هیاهوی شادی بچه ها دارد. شوق خرید لوازم تحریر جدید و کیف و کفش نو و بچه های قد و نیم قد با لباس های فرم باز تمام خانه ها و بازار را پرکرده است.

به گزارش ایلام بیست، بنرهایی در تمام سطح شهر برگزاری نمایشگاه پاییزه ویژه بازگشایی مدارس را اطلاع رسانی می کند تا همه به پیشواز پاییز و مدرسه و فصل مهر روند و لحظات خوش دانش آموزی را در پشت نیمکت های چوبی دوباره به تکرار بنشینند.
هرچند که فلسفه برگزاری برخی نمایشگاه ها و اقدامات در راستای تسهیل امور، کاهش هزینه ها و دسترسی آسان و مناسب و فراهم کردن موقعیتی ویژه برای خریدار و فروشنده است اما در ایلام همواره اصل و اساس این نمایشگاه ها با هدف اصلی کلی فاصله دارد.
کافی که برای سرک کشیدن به نمایشگاه هم شده خودت را به چغا سبز محل برگزاری نمایشگاه برسانی تا ان موقع از همان ابتدای ورود در کنار خیابان با کلی بساط دست فروشی که هیچ خبری از لوازم تحریر و ملزومات مدرسه ندارد مواجه شوی.
دهها لباس ورزشی و بهاره، ظرف های روحی و کاسه بشقاب، سیخ کباب و منقل کباب تا تشک و بالشت در طرح ها و رنگ های متنوع نظرت را جلب می کند.
همان ابتدای درب ورودی نمایشگاه سیاه چادرهایی با نیمکت های بزرگی برپا شده و مهیای پذیرایی از بازدید کنندگان با انواع آش ها و شیرینی های سنتی و خانگی و خوشمزه ایلامی است که عطر زیره و زعفران و هل و گلابشان مشامت را مست می کند.
کلی لواشک و ترشیجات و عرقیات و عسل و کت و شلوار و در انتها یکی دو غرفه هم کیف و کفش مدرسه و چند غرفه هم دفتر و لوازم تحریر که در شلوغی اسباب بازی فروشی و بدلیجات و ... کم رنگ جلوه می کنند، به چشم می خورد.
یکی از بازدید کنندگان با انتقاد از حضور کم رنگ غرفه های ویژه مختص مدارس می گوید: متاسفانه نمایشگاه تخصصی که تنها به ارایه کتب کمک درسی و لوازم تحریر و وسایل مدارسه بپردازد هیچ گاه در استان برگزار نشده است.
مراد فتحی افزود: همیشه ترکیب برگزاری نمایشگاه های ایلام در همه فصول چه بهاره و چه پاییزه یک جور است و از غرفه های غیر مرتبط تشکیل می شود و با هدف اصلی کلی فاصله دارد.
وی افزود: متاسفانه اجناس با کیفیت در این نمایشگاه ها هم عرضه نمی شود و بخش اعظمی از غرفه ها از اجناس بی کیفیت و بنجل مغازه ها پر می شود.
وی ادامه داد: عدم نظارت بر کیفیت و قیمت کالاهای عرضه شده نیز از دیگر مشکلات این نمایشگاه ها است.
یکی دیگر از بازدید کنندگان نمایشگاه گفت: پس از کلی گشتن بالاخره یک کیف برای مدرسه دخترم پیدا کردم که تفاوت قیمت آن با بازار زیاد نبود و تنها چند درصد کمتر بود.
مریم رستگاری اظهار کرد: نمایشگاه از کیفیت مطلوبی برخوردار نیست و نحوه چیدمان غرفه ها هم زیاد مناسب نیست زیرا بیش از اینکه لوازم تحریر و وسایل مدرسه عرضه شود چیزهای غیر مرتبط و وسایل و مواد خوراکی عرضه شده است.
وی تاکید کرد: برای اینکه مردم بتوانند از این نمایشگاه ها بهتر استفاده کنند باید نمایشگاه ها کمی تخصصی تر و با وسایل با کیفیت تر برپا شوند.
وی ادامه داد: حضور در این نمایشگاه تنها وقت تلف کردن است زیرا آنچنان که باید و شاید وسایل مناسب مدرسه در آن پیدا نمی شود و بیشتر شبیه یک مکان تفریحی و نمایشگاه خوراکی است تا نمایشگاه.
وی از مسئولان و دست اندرکان نمایشگاه ها خواست تا در برگزاری نمایشگاه ها که در فصول مختلف برگزار می شود توجه بیشتری به قشر کم درآمد داشته باشند و با برخورداری این نمایشگاه ها از تخفیفات ویژه و وسایل با کیفیت به اقتصاد خانواده ها کمک کنند.
معاون بازرگانی داخلی صنعت و معدن ایلام در خصوص این نمایشگاه گفت: این نمایشگاه به دلیل نزدیکی زمان با نمایشگاه قبلی معمولا از استقبال کمتری برخوردار بود.
جمیل شوهانی گفت: از اول تا دوازدهم شهریور ماه یک نمایشگاه اختصاصی کیف و کفش و لوازم تحریر در چهار راه پیام نور با 200 غرفه برپا شد که خوشبختانه با استقبال زیادی از طرف شهروندان مواجه شد.
وی ادامه داد: این نمایشگاه نیز قبل از برگزاری با اطلاع رسانی عمومی به واحدهای عرضه پوشاک و کیف و کفش و لوازم تحریر برپا شده که متاسفانه برخی از این واحدها استقبال نکرده اند.
وی افزود: نمایشگاه پاییزه چغا سبز با حدود 90 غرفه از پانزدهم تا بیست و چهارم شهریور ماه دایر است و در آن لوازم تحریر، پوشاک و کیف و کفش و مواد غذایی عرضه می شود.
شوهانی گفت: این نمایشگاه با محوریت اتاق اصناف بوده در راستای دستور العمل و اطلاع رسانی حدود 90 غرفه شرکت کرده اند .
وی افزود: مدارس خرید کتاب را به صورت سیستمی انجام می دهند و در سامانه ثبت نام می کنند به همین دلیل زیاد کتاب های درسی در آن ارایه نشده است.
وی ادامه داد: لوازم تحریر نیز حالت سلیقه ای دارد اما با این وجود ما سعی کرده ایم که از تولیدات ایرانی اسلامی بیشتر خریداری و عرضه شود.
وی تاکید کرد: همچین به خاطر رفاه حال شهروندان از اتحادیه صنف کیف و کفش و پوشاک و لوازم تحریر خواسته شده که تخفیفات ویزه در ایام فروش داشته باشند تا مردم با مشکل مواجه نشوند.
وی حضور سایر غرفه های غیر مرتبط را برای شادی آفرینی و شلوغی بیشتر نمایشگاه مناسب ارزیابی کرد.
نماینده هیات رییسه اتاق اصناف در نمایشگاه پاییزه ایلام نیز گفت: با توجه به دستورالعمل اعلامی اتاق اصناف نمایشگاه های فصلی بهاره و پاییزه توسط این اتاق پیگیری و اجرا می شود.
سجاد مرادی اظهار کرد: نمایشگاه پاییزه با نظارت سازما صنعت، معدن و تجارت و کمیته نمایشگاهی برگزار می شود.
وی ادامه داد: به دلیل برگزاری نمایشگاه قبل از این نمایشگاه فصلی معمولا استقبال از آن از رونق می افتد و با عدم استقبال غرفه داران و عرضه کنندگان مواجه می شود.
وی تاکید کرد: نمی توان غرفه داران را مجبور کرد که به نمایشگاه بیایند، زیرا شرکت در نمایشگاه آزاد است و با توجه به فصل مسافرت مردم در تابستان که بیشتر خریدهای خود را در سایر استانها انجام می دهند با کم رنگ شدن استقبال نیز مواجه می شود.
مرادی گفت: با این وجود سعی شده که بهترین و با کیفیت ترین وسایل در این نمایشگاه عرضه شود.
وی ادامه داد: اکنون 18 غرفه در نمایشگاه فعال است که 15 غرفه آن به صورت اختصاصی به کیف و کفش و لوازم تحریر اختصاص یافته است.
وی یادآور شد: این نمایشگاه از ساعت 17 عصر تا ساعت 24 فعال بوده و خوشبختانه با استقبال خوب شهروندان مواجه بوده است.
وی در خصوص نظارت بر قیمت اجناس و کیفیت آنها نیز گفت: دفتر بازرسان اتاق اصناف در این نمایشگاه دایر است و بازرسان اتاق و سازمان صنعت،معدن و تجارت در ان حضور مستمر دارند و هر گونه تخلف را به تعزیزات حکومتی اطلاع می دهند.
مرادی، درصد تخفیفات اعمال شده در نمایشگاه را از پنج تا 20 درصد اعلام کرد و افزود: وسایل عرضه شده از کیفیت مناسبی برخوردارند و قیمت آنها نیز متناسب با شرایط اقتصادی مردم است.
وی از عدم همراهی و همکاری دستگاه ها به ویژه شهرداری ایلام انتقاد کرد و گفت: شهرداری ایلام بر اساس تفاهم نامه در مواقع ارایه خدمات عمومی با این اتاق باید همکاری می کرد که متاسفانه در این نمایشگاه همراهی لازم را نکرده است.
وی ادامه داد: برای یک نمایشگاه 10 روزه ما مجبور به پرداخت اجاره بهای تا 150 میلیون ریال به شهرداری بودیم که این امر علاوه بر سایر هزینه ها انتظامات و ...موجب افزایش اجاره غرفه ها شده است.
وی تاکید کرد: اگر همراهی و همکاری دستگاه ها صورت می گرفت هزینه های جانبی نمایشگاه کاهش می یافت و به گونه مناسب تری با کم ترین قیمت نمایشگاه وسایل را عرضه می شد و بدون شک با استقبال عمومی مردم مواجه بودیم.

انتهای پیام/ق

افزودن نظر جدید

انتشار دیدگاه به معنای تایید آن نیست . نظرات توهین آمیز منتشر نمی شود .
Image CAPTCHA
لطفا کاراکترهای تصویر را در کادر بالا وارد نمایید.