97/7/3
تعداد نظرات:0
09:11
شماره مطلب:13977334092
-A A +A
بوی خوش مهر....

شهر به وجد آمد

زنگ آغاز اولین روز و اولین کلاس درس سال تحصیلی 97- 98همزمان با سراسر کشور، صبح امروز یکشنبه در مدارس ایلام نیز نواخته شد و به موازات آن هیاهو و شور دانش آموزی فضای شهر و روستای این استان را به وجد آورد .

به گزارش خبرنگار ایلام بیست ، صبح امروز شهر در قبضه حضور دانش آموزان بود و خیابان ها از همیشه شلوغتر،' حضور دانش آموزان خوشایند است ، ' حتی تراکم خودرویی ناشی از تردد محصلان قابل تحمل است شهر بدون هیاهوی دانش آموزی ناقص و بیمار است' این را یک راننده تاکسی گفت ، او درس نخوانده است.

دانش اموزان تنها ،با همکلاسی ها ،همراه پدر ، با مادر ، به اتفاق پدر ومادر ، پیاده یا سوار امروز رهسپار مدرسه شدند که اولین روز از یکسال تحصیلی خوشایند و پربار را آغاز کنند .

در اولین روز مهرماه 93 هزار و 533 دانش آموز و 10هزار و 815 فرهنگی ایلام سال تحصیلی جدید را آغاز کردند.

آیین نمادین بازگشایی مدارس در مرکز ایلام در دبیرستان پسرانه دوره اول علامه دهخدا شروع شد و زنگ آغاز بکار مدارس در این مرکز آموزشی با حضور استاندار ایلام، جمعی از مدیران دستگاه های اجرایی و فرماند هان نظامی و انتظامی نواخته شد.

باز هم ارگان هایی چون پلیس راهنمایی ورانندگی دوران پرتلاش کنترل راه های درون شهری برای زود رسیدن بچه ها به مدارس را آغاز کردند و شهرداری در دو حوزه اتوبوسرانی و تاکسیرانی ساماندهی سرویس مدارس را بر عهده گرفته و شهر را با نصب بنرهای مختلف آذین بندی کرده است.

نیروی پرتلاش وانتظامی هم وظایفش سنگین تر شده و با استقرار نیرو در محل مدارس و آموزش گاه ها وظیفه تامین امنیت و آسایش دانش آموزان و مدارس را فراهم کرده است.

بازگشایی مدارس امسال حال و هوایی دیگر دارد چرا که تقارن این روز مقدس با ایام محرم و سوگواری سالار شهیدان و هفته دفاع مقدس فضای مدارس ایلام را آکنده از عطر و رنگ دفاع مقدس و محرم کرده است تا بچه های نسل جدید با این دو فرهنگ در هم تنیده محرم و دفاع مقدس بیشتر آشنا و مانوس شوند.

 

** مدارس ما باید مهارت محور باشد

استاندار ایلام در آیین آغاز به کار مدارس در سال تحصیلی جدید اظهار داشت: باید دانش ارائه شده به دانش آموزان مهارت محور باشد و بچه ها باید تا پایان دوران تحصیل خود مهارت و حرفه های شغل محور را فرا بگیرند.

قاسم سلیمانی دشتکی افزود: هدف از ایجاد مدارس و هنرستان های فنی و حرفه ای و کاردانش و آموزشگاه های فنی در واقع تربیت نسلی تحصیل کرده، با سواد، آشنا به فنون و علوم روز و البته متخصص به حرفه و مشاغل مختلف است تا این دانش آموزان بعد از اتمام تحصیل دغدغه شغل و کسب درآمد نداشته باشند.

وی ابراز امیدواری کرد: داشن آموزان در آینده با استفاده از علوم و فنون جدید آینده ای سرشار از کار، تولید، توسعه، عمران و آبادانی، اشتغال و کارآفرینی همراه با نشاط و سرزندگی و شادی را برای خود و سرزمینشان رقم بزنند.

 

** امسال هیچ کمبود معلم و نیروی انسانی در مدارس نداریم

مدیرکل آموزش و پرورش استان ایلام نیز گفت: 21 آموزشگاه در قالب 84 کلاس درس امسال از سوزی سازمان نوسازی مدارس تحویل آموزش و پرورش شده و این مراکز آموزشی وارد چرخه فعالیت های آموزشی شده اند.

اسفندیار رستم زاد اظهار داشت: بیشتر این واحدهای آموزشی به سیستم های هوشمند آموزشی مجهز هستند و دانش آموزان با استفاده از سیستم های نوین آموزشی درس فرا می گیرند.

وی افزود: همچنین 46 میلیارد ریال اعتبار برای تجهیز مدارس هزینه شده که این امکانات در حوزه های آزمایشگاه، پژوهش، تربیت بدنی و ورزش، تجهیزات خود مدارس تامین شده و براساس آمار این مقدار تخصیص اعتبار برای تامین تجهیزات مدارس از سال 93 تاکنون در آموزش و پرورش استان ایلام بی نظیر و کم سابقه است.

رستم زاد یادآور شد: یکی دیگر از نکات بارز سال تحصیلی جدید در استان ایلام این است که امسال هیچ کلاس درسی فاقد آموزگار نیست و مشکل کمبود نیروی انسانی و معلم در مدارس و آموزشگاه های استان ایلام احساس نمی شود.

وی گفت: همچنین نکته بارز دیگر اینکه کلاس های درس امسال از معلمان متخصص در هر درس استفاده می شود به گونه ای که برای هر درس در مقاطع مختلف تحصیلی آموزگار متخصص آن در درس بکارگیری شده است.

 

** جمعیت دانش آموزان استان ایلام امسال 6 درصد رشد داشته است

به گزارش ایرنا، برای سال تحصیلی جدید جمعیت دانش آموزان دختر و پسر استان ایلام امسال رشد 6 درصدی نسبت به سال تحصیلی گذشته دارد درحالیکه جمعیت دانش آموزی این استان در سال تحصیلی 97 - 96 تعداد 87 هزار و 450 نفر بود که در مقاطع مختلف پیش دبستانی تا متوسطه دوم تحصیل کرده اند.

از مجموع دانش آموزان این استان که در سال تحصیلی 98 - 97 تحصیل می کنند 50 هزار و 784 نفر در دوره ابتدایی، 23 هزار و 352 نفر متوسطه اول، 14 هزار و 348 نفر متوسطه دوم رشته نظری، 2 هزار و 424 نفر متوسطه دوم رشته فنی و حرفه ای و 2 هزار و 625 نفر متوسطه دوم رشته کار و دانش تحصیل خواهند کرد.

دانش آموزان ابتدایی در 637 فضای آموزشی، متوسطه اول 177 فضا، متوسطه دوم رشته نظری 114 فضا، دانش آموزان رشته فنی و حرفه ای در 18 فضا، کار و دانش 9 فضا، دانش آموزان استثنایی در 11 فضا و سایر فضاهای آموزشی نیز 183 مکان بوده (در مجموع یک هزار و 149 فضای آموزشی) مهرماه فعالیت آموزشی خود را آغاز خواهند کرد.

از مجموع کل جمعیت دانش آموزان برای سال تحصیلی 98 - 97 تعداد 62 هزار و 718 نفر در مناطق شهری و 24 هزار و 732 نفر در مناطق روستایی سکونت دارند.

افزودن نظر جدید

انتشار دیدگاه به معنای تایید آن نیست . نظرات توهین آمیز منتشر نمی شود .
Image CAPTCHA
لطفا کاراکترهای تصویر را در کادر بالا وارد نمایید.